fbpx Kežmarok | UNESCO NA DOSAH v Košickom regióne

Kežmarok

Lokalita naDosah ByNid

VSTUPNÉ

nezistené

PREVÁDZKOVÁ DOBA

nezistené

KONTAKT

EVANJELICKÝ DREVENÝ KOSTOL V KEŽMARKU

 

Kontakt pre jednotlivcov:

Hanzelyová: +421 902 167 975

Danielčáková: +421 902 399 721

kňaz Roman Porubän: +421 918 828 321

 

Kontakt pre skupiny:

Cestovná agentúra Byzant

Hlavná 3, 080 01 Prešov

tel.: +421 51 756 26 68

e-mail: info@drevenechramy.sk

web: www.drevenechramy.sk

 

Bohoslužby:

každú nedeľu o 9.00 h

sviatok cez týždeň o 18.00 h

 

Kostol Najsvätejšej Trojice

Drevený artikulárny kostolV roku 1717 si kežmarskí protestanti za rekordné 3 mesiace postavili na mieste prvého menšieho dreveného artikulárneho kostola „nový“ Kostol Najsvätejšej Trojice. Objekty vznikli jeden po druhom, na základe uznesenia Šopronského snemu z roku 1681, ktorý povolil výstavbu protestantských chrámov za presne určených podmienok. Jednou z nich bol aj použitý materiál, a tak dnes môžeme v Kežmarku obdivovať túto majestátnu sakrálnu stavbu z dreva. 

 

Kežmarok je podtatranské okresné mesto s viac ako 16 000 obyvateľmi. Na pozadí kežmarskej scenérie sa majestátne vypínajú končiare Tatier. Kežmarok je od Košíc vzdialený 115 kilometrov, no vďaka solídnej dopravnej dostupnosti túto vzdielnosť prekonáte do hodiny a pol.

 

Trojuholník protestantských stavieb dotvára budova Evanjelického lýcea.

Do kostola sa zmestí 1541 sediacich osôb, aj preto je občasne dejiskom koncertov.

Hoci je Drevený artikulárny kostol exteriérom menej nápadný a zapadá do koloritu starých spišských mestských domov, vo svojom barokovom interiéri návštevníka ohúri výzdobou, ktorá nie je bežná. Väčšina vnútorných plôch kostola, vrátane kompletného stropu, je zdobená pôsobivými obrazmi. Je pritom zaujímavé, že všetky maľby sa nachádzajú výhradne na dreve. 

 

Rezbárska výzdoba interiéru, ako aj oltár zo začiatku 18. storočia, sú dielom majstra Jána Lercha z Kežmarku. Z pôvodného artikulárneho kostola pochádzajú časti mohutnej krstiteľnice umiestnenej v centre chrámu. Stavebne najstaršou časťou celého kostola je murovaný objekt sakristie - pôvodne budova hostinca z roku 1593, ku ktorej bol drevený chrám pristavaný. 

Na západnej strane stojí Evanjelické lýceum

Vedľa útleho predchodcu stojí modernejší a väčší Nový evanjelický kostol, postavený koncom 19. storočia v eklektickom slohu. Protestantský “trojuholník” dotvára vedľajšia neskorobaroková budova Evanjelického lýcea, ktoré vychovalo množstvo výnimočných literátov a osobností, ako Pavol Országh Hviezdoslav, František Nádaši-Jégé, Július Barč-Ivan, Janko Jesenský, Martin Kukučín, Martin Rázus, Pavol Jozef Šafárik či Jonáš Záborský. 

Hneď vedľa stojí Nový evanjelický kostol postavený v eklektickom slohu.

Drevený artikulárny kostol dnes navštevujú najmä turisti. 

 

 

ZDIEĽAJTE!

Ďalšie zastávky

Pozrite sa, ako ostatní hovoria o Košickom Regióne na TripAdvisore.

TripAdvisor: Čítajte recenzie, porovnávajte ceny a vykonávajte rezervácie.