fbpx Hervartov | UNESCO NA DOSAH v Košickom regióne

Hervartov

Lokalita naDosah ByNid

VSTUPNÉ

nezistené

PREVÁDZKOVÁ DOBA

nezistené

KONTAKT

KOSTOL SV. FRANTIŠKA Z ASSISSI V HERVARTOVE

 

Kontakt pre jednotlivcov:

Rímskokatolícky farský úrad

Richvald 86, 085 01

tel.: +421 54 479 32 39

mobil: +421 918 678 260

 

Kontakt pre skupiny:

Cestovná agentúra Byzant

Hlavná 3, 080 01 Prešov

tel.: +421 51 756 26 68

e-mail: info@drevenechramy.sk

web: www.drevenechramy.sk

 

Bohoslužby:

momentálne sa nekonajú žiadne bohoslužby

 

Kostol sv. Františka z AssisiVo vrchnej časti obce Hervartov, na miernom svahu, sa v objatí vysokých líp, obohnaný kamennou „hradbou“ pokrytou šindľom, týči Kostol sv. Františka z Assisi. Spomedzi východoslovenských drevených kostolíkov na Zozname svetového dedičstva UNESCO je to jediný rímskokatolícky drevený chrám.

 

 

 

Hervartov je obec v okrese Bardejov, v ktorej žije asi 500 obyvateľov. Tamojší drevený Kostol sv. Františka z Assisi je vhodnou odbočkou pri ceste z alebo do Bardejova.

 

 

Najstarší drevený chrám na Slovensku.

Bol postavený na konci 15. storočia v gotickom slohu a je naším najstarším zachovaným dreveným kostolom v gotickom slohu. Jeho exteriér zostal aj po viac ako polovici tisícročia takmer nedotknutý. Hlavný oltár vznikol v rokoch 1460-1480 a vyobrazuje Pannu Máriu, sv. Katarínu Alexandrijskú a sv. Barboru. Niektoré artefakty, ako originály bočných oltárnych krídel či drevený skrinkový svätostánok zo začiatku 16. storočia, sú uložené v národnom múzeu v Budapešti.

 

 

Vnútorná výzdoba kostola je významne ovplyvnená obdobím reformácie, keď sa kostol na krátky čas stal evanjelickým chrámom. Z tohto obdobia, konkrétne z roku 1665, pochádzajú maľby na južnej stene lode. Zobrazujú biblické výjavy Adama a Evy pod stromom poznania, sv. Juraja v zápase s drakom a podobenstvo o múdrych a pochabých pannách. Ich výchovnú funkciu podčiarkujú biblické citáty v latinčine a biblickej češtine.
  

 

 

ZDIEĽAJTE!

Ďalšie zastávky

Pozrite sa, ako ostatní hovoria o Košickom Regióne na TripAdvisore.

TripAdvisor: Čítajte recenzie, porovnávajte ceny a vykonávajte rezervácie.