Kostol Ducha Svätého sa po stáročia zachoval v takmer nezmenenej podobe.
Nechce sa vám čítať? Pustite si audio verziu:
Ponad líniu striech ľudských príbytkov vytŕča v obci Žehra neprehliadnuteľný biely klenot, ktorý vo svojich útrobách ukrýva poklady histórie. Vežu starobylého kostolíka z 13. storočia zakrýva drevená kupola netradičného cibuľovitého tvaru. Práve vďaka prvej písomnej zmienke o tejto stavbe z roku 1245 sa dozvedáme aj o existencii samotnej obce.
Žehra sa nachádza necelé 4 kilometre juhovýchodne od Spiškého hradu a žije v nej približne 2 300 obyvateľov. Obec je jednou zo zastávok Gotickej cesty - prvej tematickej poznávacej cesty na Slovensku. Patrí medzi najstaršie obce Spiša, o čom svedčia mnohé nálezy z dávneho praveku, napríklad pozostatky neandertálskeho človeka. Pri ťažbe travertínu na neďalekej travertínovej kope Dreveník archeológovia dodnes nachádzajú paleontologické nálezy, medzi nimi aj skamenené kosti dávno vyhynutých druhov zvierat, napríklad mamutov
Pridaním stĺpa v interiéri vznikli dve lode, čo sa považuje za svetový unikát.
V priebehu storočí bol kostol viackrát upravovaný až do dnešnej podoby. Architektonicky sa na tomto mieste prelínajú neskororománsky a ranogotický sloh a zaujímavosťou je, že Kostol Ducha Svätého sa do dnešných dní zachoval v takmer neporušenej stredovekej podobe. V lodi kostola bol najskôr drevený kazetový strop, ktorý ale pred stáročiami vyhorel. Po požiari došlo k zaujímavému zásahu, ktorý úplne zmenil ráz priestoru – pridaním oporného osemhranného stĺpa klenby do stredu kostola vznikli dve lode. Táto architektonická zvláštnosť je typická pre viaceré kostoly na Spiši a možno ju považovať za svetový unikát.
Najstarším objektom v kostole je, dnes už nepoužívaná, neskororománska kamenná krstiteľnica z 13. storočia, umiestnená vedľa oltára. Kostol je výnimočný svojimi vzácnymi stredovekými nástennými maľbami
z piatich období od konca 13. do 15. storočia. Najznámejším výjavom je strom života. Farský kostol, ktorý v priereze dejín slúžil katolíkom i evanjelikom, je opevnený a vedie k nemu 93 schodov z travertínu.
"Žehra" je okrem názvu obce aj riadne kodifikovaným slovom, ktoré je už ale dnes archaizmom. Synonymami slova „žehra“ sú žaloba, ponosa.