Malý Vatikán pod Spišským hradom.
Nechce sa vám čítať? Pustite si audio verziu:
Pri pohľade z hlavnej veže Spišského hradu si návštevník v bezprostrednom okolí nemôže nevšimnúť architektonicky zaujímavý súbor stavieb, obohnaný hradbami, nachádzajúci sa na vyvýšenine za Spišským Podhradím. Pozerá sa pritom na unikátne cirkevné mestečko Spišská Kapitula, ktoré môžeme považovať za akýsi „malý Vatikán“.
Spišská Kapitula je dnes súčasťou Spišského Podhradia, no kedysi bola samostatnou obcou. Jej existencia je písomne doložená už v roku 1235. Kapitula bola jedným z centier cirkevného školstva na území dnešného Slovenska.
Na návrší za Sp. Podhradím sa týči Sp. Kapitula
Bohoslužby sa v románskej Katedrále sv. Martina konajú v nedele o 7:00 a 9:00.
Ústredným objektom Kapituly je Katedrála sv. Martina, ktorá najprv slúžila ako prepoštský kostol na kráľovskom území. Pôvodne románsky kostol prestavali v 15. storočí v gotickom slohu. Pribudovaním vzniklo pomerne veľké presbytérium a stavba sa dvojnásobne zvýšila. V kostole sa nachádza osem oltárov, Oltár Korunovanie Panny Márie je starý vyše 500 rokov. Zaujímavá je, až netradične svetská, nástenná maľba z roku 1317 – výjav korunovácie kráľa Karola Róberta, ktorému žehná Panna Mária s malým Ježiškom. Katedrála tvorí akési centrum areálu, ktorého hranice vytyčujú hradby s troma vstupmi, a jeho typickou charakteristikou je ulička kanonických domov. Tá tvorí os celého cirkevného mestečka a je jeho jedinou ulicou.
Existencia Spišskej Kapituly podčiarkuje historický význam celej lokality. Už v 11. storočí boli na Kapitulskom vrchu kaplnky a cintorín, na ktorom stojí dnešná katedrála. Mestečko už od počiatku zohrávalo významnú úlohu v cirkevnom živote regiónu, až sa z neho, koncom 18. storočia, stalo biskupstvo. Na začiatku 19. storočia tu vznikol kňazský seminár a najstarší učiteľský ústav v Uhorsku.
Neďaleká kalvária v lokalite Pažica pripomína jeruzalemskú krížovú cestu.
V tesnej blízkosti Spišskej Kapituly, v lokalite Pažica, sa nachádzajú pozostatky krížovej cesty, vybudovanej zrejme v druhej polovici 17. storočia. Ide o pravdepodobne najstaršiu kalváriu na našom území. Zaujímavosťou je, že ide o typ Calvario Jerusalem, s kaplnkami rozmiestnenými tak, aby pripomínali Jeruzalem v časoch Ježiša Krista. Po neskorších zásahoch do terénu a stavieb tento Spišský Jeruzalem odhalili až v roku 2002.