Prvá sprístupnená jaskyňa na území Slovenska.
Nechce sa vám čítať? Pustite si audio verziu:
Až pätina populácie trpí alergiami, na ktoré musí užívať lieky. Tie však nemusia byť jediným riešením, pretože veľmi vhodnou alternatívou je aj speleoterapia – metóda využívajúca vlastnosti jaskýň a najmä aerosólu podzemného prostredia. Jaskynné prostredie sa prakticky umelým spôsobom nahradiť nedá, keďže je bezprašné, bezalergénové a jeho relatívna vlhkosť sa približuje 100%. Práve Jasovská jaskyňa slúži, ako jedna z troch jaskýň krajiny, na liečbu chorôb dýchacích ciest.
Spomedzi sprístupnených jaskýň Svetového dedičstva UNESCO v destinácii sa do Jasovskej jaskyne dostanete z Košíc najrýchlejšie. Trvať vám to bude asi polhodinu. Jaskyňa sa nachádza na západnom okraji obce Jasov, k jaskyni odbočíte zo štátnej cesty E571 pri čerpacej stanici v Moldave nad Bodvou. Vchod je od parkoviska vzdialený iba 100 metrov, pri ktorých netreba prekonať žiadne prevýšenie.
Spomedzi jaskýň Svetového dedičstva je najbližšie ku Košiciam.
Okrem liečivých účinkov je Jasovská jaskyňa aj verným svedkom histórie – traduje sa, že jaskyňu objavil niektorý z mníchov premonštrátskeho rádu v Jasove, pričom prvé písomné zmienky o jeho existencii sa datujú do 12. storočia. S jaskyňou sa spája aj množstvo archeologických nálezov, podľa ktorých je jasné, že bola osídlená už v neolite, dokonca, niektoré nálezy poukazujú na možné krátkodobé osídlenie už v paleolite. Na stenách jaskyne nájdeme množstvo nápisov a kresieb, napríklad mimoriadne hodnotný nápis z roku 1452, ktorý zaznamenáva víťazstvo vojsk Jána Jiskru z Brandýsa v bitke pri Lučenci a je najstarším doloženým nápisom v slovenských jaskyniach. V Dóme netopierov zas nachádzame letopočet 1576.
Jedna z troch slovenských jaskýň, ktoré sú využívané na speleoterapiu.
Od roku 1995 sa v Jasovskej jaskyni začali ozdravovacie pobyty pre alergické a astmatické deti. Konajú sa v Dóme netopierov.
Viaceré časti jaskyne skrášľuje bohatá sintrová výplň, pozornosť pútajú kamenné „vodopády“ či bubny. Odborníci v jaskyni objavili až 19 druhov netopierov, ktoré sa tam združujú najmä v zime. Práve Jasovská jaskyňa je jedným z najvýznamnejších zimovísk podkovára veľkého na Slovensku. Dĺžka sprístupnenej časti jaskyne je 720 metrov, prehliadka trvá 45 minút. Návštevník ale musí „mať v nohách“, keďže vyšliape 314 schodov. Teplota jaskyne sa pohybuje medzi 8,8 a 9,4°C a relatívna vlhkosť medzi 90 až 98%.
Slovensko je, spolu s Nemeckom, priekopníkom speleoterapie.