Sintrové brká v Gombaseckej jaskyni dosahujú dĺžku až 3 metre.
Nechce sa vám čítať? Pustite si audio verziu:
Sprístupnených jaskýň je na území destinácie Košice región viacero, každá z nich je natoľko unikátna, že ju treba vidieť na vlastné oči. Platí to aj o Gombaseckej jaskyni, ktorej interiér zdobia očarujúce ihlice visiace zo stropu. Ide o mimoriadne tenké sintrové brčká (stalaktitové útvary), ktoré svojou rozmanitosťou akoby stelesňovali nekonečnú variabilitu prírodných výtvorov. Európskou raritou sú snehobiele sklovité brčká, hrubé 2 až 3 milimetre a dlhé 3 metre. Na pozadí hnedočiernych vápencových stien vytvárajú výrazný farebný kontrast.
Jaskyňa sa nachádza asi 10 kilometrov na juh od Rožňavy, uprostred Národného parku Slovenský kras a jej vchod leží vo výške asi 250 metrov nad morom. Bezprostredne pred ním sa nachádza aj parkovisko. Z Košíc sa vydáme smerom na Rožňavu. Následne v smere na Tornaľu odbočujeme doľava, na Silicu.
Prvá jaskyňa na Slovensku, ktorá začala slúžiť na speleoterapiu.
Gombaseckú jaskyňu objavili v roku 1951 dobrovoľní jaskyniari z Rožňavy. Najpôsobivejšími priestormi jaskyne sú Mramorová sieň so studňou hlbokou osem metrov alebo sieň Hirošima, ktorej dominuje stalagnát pripomínajúci atómový hríb. V sieni Ladislava Herényiho (pomenovanej po jednom z objaviteľov jaskyne) sú tenké brčká tak nahusto, až evokujú predstavu kamenného dažďa.
V systéme jaskyne sa nachádza aj Silická ľadnica - najnižšie položená ľadová jaskyňa mierneho klimatického pásma.
Gombasecká jaskyňa patrí vývojovo medzi najmladšie slovenské jaskyne a z jej celkovej dĺžky (približne 1,5 kilometra) je verejnosti sprístupnených takmer 300 metrov. Takmer celou touto časťou ale prehliadková trasa prechádza dva razy, preto prehliadka trvá polhodinu. Samotná prechádzka jaskyňou nie je fyzicky náročná, keďže celkové prevýšenie predstavuje len 7 až 8 metrov. Navyše, mikroklimatické podmienky sú vhodné na liečbu chorôb dýchacích ciest - teplota sa v jaskyni pohybuje okolo +9°C, relatívna vlhkosť činí 95% až 97%. Aj preto začala Gombasecká jaskyňa už v roku 1968 slúžiť, ako prvá na Slovensku, na speleoterapiu.
V lete 2016 objavili bratia Suchí dosiaľ nepoznané priestory Gombaseckej jaskyne s obrovským jazerom. Celková známa dĺžka jaskyne s novými chodbami je teda 2 km. Nový priestor je ale ťažko dostupný, a tak sa doň dostanú iba skúsení jaskyniari.