A jég az egész év folyamán megmarad a barlangban.
A Dobsinai-jégbarlang Szlovákia legértékesebb természeti különlegességei és kincsei közé tartozik. Mélységét és hosszúságát tekintve a legnagyobb jégbarlangok közé tartozik a világon. Fekvésének köszönhetően a hőmérséklet egész évben fagypont alatt tartható, és hosszú távon éppen ez a tényező kapott kulcsfontosságú szerepet a jégből készült díszek kialakításában. Az eljegesedésre azokban a terekben kerül sor, ahol télen felhalmozódik a lefelé áramló hideg levegő. Ez lehűti a barlangot és fagypont alatt tartja a hőmérsékletet. A jég kialakulásához ezen kívül a megfelelő mennyiségű szivárgó víz is fontos, amely a barlangban megfagy. A barlangban található jég össztérfogatát 110 ezer m3-re becsülik, ami mintegy két milliónyi telire tankolt átlagos méretű üzemanyagtartálynak felel meg.
A Dobsinai-jégbarlang a Szlovák Nemzeti Park délnyugati szélén található. A barlangba a Ducsa-hegy északi lejtője felől jutunk be, 969 méter tszf. magasságban. A barlang a Dobsinai-jégbarlang nevet viselő településről közelíthető meg. A parkolóból egy körülbelül 25 perces felfelé tartó séta után jutunk el a barlangig, leküzdve a 130 méteres szintkülönbséget.
A Dobsinai-jégbarlang a mozivásznon is megörökítésre került, az egyik legendás szlovák mesefilm helyszíneként. A Popolvár najväčší na svete (Világlustája).
A Dobsinai-jégbarlang a mozivásznon is megörökítésre került, az egyik legendás szlovák mesefilm helyszíneként. A Popolvár najväčší na svete (Világlustája) c. film 1982-ben született szlovák –német koprodukcióban, rendezője pedig Martin Ťapák, aki a Pavol Dobšinský által gyűjtött népmesékből merítette az ihletet.
A barlang bejáratához, amely a Jeges üreg nevet kapta, egy szerpentines ösvény vezet, 130 méteres szintkülönbséggel. A barlang megtekinthető útvonalának hossza 515 méter, a szintkülönbség 43 méter, időtartama mintegy félóra. A külső és a belső hőmérséklet különbsége különösen nyáron rendkívüli megterhelést jelent a szervezet számára. A barlangba belépés előtt ezért érdemes egy kicsit megpihenni, hogy a testünk minél könnyebben tudjon alkalmazkodni. A barlang eljegesedett részein ugyanis a hőmérséklet -3,9°C és -0,2°C között mozog. A nem eljegesedett részeken valamivel melegebb van, itt a hőmérséklet közvetlenül fagypont alatti, 0,8°C és 3,5°C között.
1946-ig korcsolyázni is szabad volt a barlangban, ez nyilván a nyári hőségben örvendett nagy népszerűségnek.
A kassai régió leglátogatottabb barlangja.
A barlang alsó részeibe elsőként Ruffinyi Jenő, királyi bányatanácsos tört be 1870 júniusában. Egy évvel később a nyilvánosság számára is megnyitotta a barlangot. 1890-ben a barlang nagytermében hangversenyt adtak Habsburg Károly Lajos tiszteletére.
Az első olyan barlangok egyike Európában, ahol villamos árammal világítanak, 1887 óta.